Na najbliższej sesji, 26 maja, radni Rady Miejskiej będą głosować w sprawie utworzenia publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach. Jeśli decyzja będzie pozytywna nabór dzieci i młodzieży rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu.
Wszystkich chętnych prosimy wówczas o zapisywanie się w sekretariacie Urzędu Gminy i Miasta Dobczyce, u pani Joanny Braś, pok. 102, tel. (012) 37-21-703, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., podając jednocześnie instrument, na którym chcieliby się uczyć grać.

Obecnie czynione są starania, by pozyskać wykwalifikowaną kadrę muzyków, którzy w profesjonalny sposób zajmą się nauczaniem. Będą to absolwenci Akademii Muzycznych, ze szczególnym uwzględnieniem Akademii Muzycznej w Krakowie.

"Pomysł utworzenia szkoły muzycznej zrodził mi się dużo wcześniej i początkowo badałem środowisko lokalne, czy jest zainteresowanie tym tematem. Okazuje się, że pomysł spodobał się. Zaraz po decyzji o budowie Regionalnego Centrum Oświatowo – Sportowego uznałem, że to najwyższy czas rozpoczęcia starań o utworzenie Szkoły Muzycznej w Dobczycach – mówi Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Marcin Pawlak. Byłaby to ciekawa oferta dla młodego pokolenia a zarazem dopełnienie sekcji istniejących obecnie przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, czyli orkiestry dętej i chóru."

Spotkania u pana Maksymiliana Celedy – dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, a następnie u pani wizytator Lidii Skrzyniarz z Centrum Edukacji Artystycznej w Krakowie zachęciły do dalszych działań.
Kolejnym etapem była analiza kosztów i przeliczenie, czy gminę Dobczyce stać na prowadzenie dodatkowej szkoły. Pomocą służyła skarbnik Urzędu Miasta i Gminy w Wieliczce, która podzieliła się informacjami na temat finansowania, w dalszej perspektywie, szkoły muzycznej, funkcjonującej w Wieliczce. Okazało się, że szkoła muzyczna może utrzymać się w całości z subwencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstępne plany utworzenia filii szkoły muzycznej z Gdowa w Dobczycach zostały zastąpione pomysłem utworzenia samodzielnej, Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach.

Nadszedł później czas na analizę pomieszczeń Starej Szkoły Podstawowej przy ul. Jagiellońskiej, w której ma mieścić się Szkoła Muzyczna. Pani Lidia Skrzyniarz zaakceptowała obiekt i wydała wstępną opinię pozytywną dotyczącą utworzenia Szkoły.