Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podjął 16 czerwca pozytywną decyzję w sprawie utworzenia w Dobczycach publicznej szkoły muzycznej pierwszego stopnia. Decyzja ta wraz z pozytywną decyzją Rady Miejskiej w Dobczycach to potwierdzenie, że szkoła muzyczna w Dobczycach zostanie otwarta i rozpocznie swoją działalność 1 września 2009 r.

Nabór dzieci do Szkoły Muzycznej trwa.
"Zgłosiło się już 62 dzieci chętnych do naszej szkoły – mówi pani Joanna Braś z Urzędu Gminy i Miasta Dobczyce, zapisująca dzieci.
"Dzieci zapisują się na przeróżne instrumenty. Najpopularniejsze jest pianino, gitara i skrzypce, ale nie brakuje też chętnych na flet, saksofon czy trąbkę. Zainteresowanie jest duże. Dziś na przykład zapisało się 5 osób. Prawdopodobnie liczba chętnych do końca lipca wrośnie nawet dwukrotnie" – kontynuuje pani Braś.

Podobnie jest z kadrą do szkoły muzycznej. Liczba podań rośnie. Na dzień dzisiejszy zgłoszonych jest 29 kandydatów. Są to absolwenci Akademii Muzycznych, w większości Akademii Muzycznej w Krakowie.
Po 7 lipca zostanie wyłoniony dyrektor szkoły, który rozpocznie rekrutację i zajmie się przygotowaniem budynku szkoły przy ul. Jagiellońskiej pod funkcjonowanie szkoły muzycznej. Już dziś wiemy, że wysuwane są dwie kandydatury na to stanowisko.

Przypomnijmy, że początki ubiegania się o szkołę muzyczną rozpoczęły się od wizyty pomysłodawcy i zwolennika utworzenia szkoły muzycznej w Dobczycach Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce Marcina Pawlaka u pana Maksymiliana Celedy – Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, a później u pani Wizytator Lidii Skrzyniarz z Centrum Edukacji Artystycznej w Krakowie.
Kolejnym etapem była analiza kosztów i przeliczenie, czy gminę Dobczyce stać na prowadzenie dodatkowej szkoły. Pomocą służyła skarbnik Urzędu Miasta i Gminy w Wieliczce, która podzieliła się informacjami na temat finansowania, w dalszej perspektywie, szkoły muzycznej, funkcjonującej w Wieliczce. Okazało się, że szkoła muzyczna może utrzymać się w całości z subwencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstępne plany utworzenia filii szkoły muzycznej z Gdowa w Dobczycach zostały zastąpione pomysłem utworzenia samodzielnej, Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach.

Uwaga:
Wszystkich chętnych prosimy wówczas o zapisywanie się w sekretariacie Urzędu Gminy i Miasta Dobczyce, u pani Joanny Braś, pok. 102, tel. (012) 37-21-703, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., podając jednocześnie instrument.