Ogłoszenia ikonka 2 maja - dzień wolny od zajęć dydaktycznych

Logo Szkoły Muzycznej w Dobczycach

Herb

Procedura awansu zawodowego

SM – 113-2/23

Zarządzenie Nr 2/2023
Dyrektora Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach
z dnia 9 stycznia 2023 roku

w sprawie wprowadzenia procedury awansu zawodowego nauczycieli
Na podstawie zapisów Rozdziału 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1700, 1730 ) oraz art. 68 ust. 8 pkt 1 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Wprowadzam w szkole Procedurę awansu zawodowego nauczycieli, która stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
§ 2.
Zobowiązuję wszystkich pracowników pedagogicznych szkoły do zapoznania się z Procedurą awansu zawodowego nauczycieli w terminie 5 dni od jej wprowadzenia oraz jej przestrzegania i stosowania.
§ 3.
Traci moc zarządzenie Dyrektora Nr 2 KZ/2015 z dnia 30 czerwca 2015 roku, w którym została wprowadzona zmiana Procedury awansu zawodowego nauczycieli na mocy poprzednich przepisów prawa.
§ 4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i podlega ogłoszeniu w na stronie BIP Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach.

Załącznik:
Procedura awansu zawodowego nauczycieli


(podpis dyrektora szkoły)

Załącznik
do Zarządzenia nr 2/2023 Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach z dnia 09.01.2023r.

Procedura
awansu zawodowego nauczycieli
w Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach

§ 1.
Postanowienia ogólne

  1. Niniejsza Procedura określa szczegółowo:
    1) organizację i tryb uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczyciela;
    2) wymagania prawne wynikające z przepisów prawa;
    3) obowiązki nauczyciela;
    4) obowiązki dyrektora szkoły.
  2. Ilekroć mowa w Procedurze o:
    1) szkole – należy przez to rozumieć Szkołę Muzyczną I stopnia w Dobczycach
    2) dyrektorze – należy przez to rozumieć Dyrektora Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach
    3) organie prowadzącym – należy przez to rozumieć Gminę Dobczyce
    4) organie sprawującym nadzór pedagogiczny – należy przez to rozumieć Centrum Edukacji Artystycznej
    5) ustawie – należy przez to rozumieć Ustawę z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1700, 1730);
    6) kodeksie, KPA – należy przez to rozumieć Ustawę z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735, 1491, 2052, z 2022 r. poz. 1301);
    7) rozporządzeniu – należy przez to rozumieć Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (t.j. Dz. U. 2020 r., poz. 2200);
    8) przygotowaniu do zawodu – należy przez to rozumieć okres zatrudnienia wymagany do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego w myśl przepisów ustawy;
    9) komisji opiniującej – należy przez to rozumieć komisję opiniującą zajęcia prowadzone przez nauczyciela początkującego w czwartym roku przygotowania do zawodu;
    10) planie rozwoju zawodowego – należy przez to rozumieć dokument pisany pismem komputerowym sporządzony przez nauczyciela i uwzględniający zadania, czynności, działania nauczyciela, które będzie realizował w okresie stażu, zgodnie z wymaganiami § 3 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenie MEN z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (t.j. Dz. U. 2020 r., poz. 2200).

§ 2.
Cel procedury

Celem przeprowadzania procedury uzyskiwania stopnia awansu zawodowego nauczycieli jest:
1) uzyskanie systematycznej, okresowej informacji o realizacji planu rozwoju zawodowego nauczycieli;
2) dokonanie właściwego doboru zadań do realizacji w trakcie stażu oraz przygotowania do zawodu, zgodnych z potrzebami szkoły oraz z wymaganiami niezbędnymi do uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego;
3) rzetelne realizowanie wyznaczonych zadań przez nauczycieli odbywających staż oraz realizujących przygotowanie do zawodu, w celu spełnienia wymagań niezbędnych do uzyskania wyższego stopnia awansu
4) rzetelne realizowanie zadań przez Dyrektora oraz Komisję Opiniującą.

§ 3.
Zakres procedury

1) Procedura swoim zasięgiem obowiązuje wszystkich nauczycieli zatrudnionych w szkole, którzy posiadają wymagane prawem kwalifikacje.
2) Dla nauczycieli którzy uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego przed dniem 1 września 2022r., a tego dnia nie uzyskali stopnia mianowanego zastosowanie mają przepisy § 4-14.
3) Dla nauczycieli mianowanych którzy rozpoczęli staż na stopień nauczyciela dyplomowanego przed 1 września 2022 r. zastosowanie mają przepisy § 4-14.
4) Dla nauczycieli którzy przed dniem 1 września 2022r. rozpoczęli staż na stopień nauczyciela kontraktowego, a nie uzyskali tego stopnia do dnia 1 września 2022 r. zastosowanie mają przepisy § 15 – 25.
5) Dla nauczycieli, którzy przed dniem 1 września 2022r. uzyskali stopień nauczyciela mianowanego, a do tego dnia nie rozpoczęli stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego zastosowanie mają przepisy § 26 – 32.

(STARY AWANS)
§ 4.
Harmonogram działań związany z uzyskiwaniem awansu zawodowego przez nauczycieli kontraktowych oraz minowanych, którzy rozpoczęli staż na stopień dyplomowanego przed 1 września 2022r.

Etapy uzyskiwania przez nauczycieli szkoły awansu zawodowego:
1) przyjmowanie wniosków o rozpoczęcie stażu;
2) przydzielenie opiekuna stażu – w przypadku nauczyciela kontraktowego;
3) przyjmowanie planu rozwoju zawodowego;
4) zatwierdzanie planu rozwoju zawodowego;
5) realizacja zadań zawartych w planie rozwoju zawodowego;
6) przedstawienie sprawozdania cząstkowego z realizacji planu rozwoju zawodowego;
7) przedstawienie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego;
8) przedstawienie projektu oceny dorobku zawodowego;
9) ustalenie oceny dorobku zawodowego nauczyciela;
10) przyjmowanie wniosków o wszczęcie postępowania egzaminacyjnego/kwalifikacyjnego;
11) przeprowadzenie postępowania egzaminacyjnego/kwalifikacyjnego;
1) wydanie zaświadczenia o zdaniu egzaminu przed komisją egzaminacyjną (wg zał. nr 1 do rozporządzenia) lub zaświadczenie o uzyskaniu akceptacji komisji kwalifikacyjnej (wg zał. nr 2 do rozporządzenia);
2) wydanie decyzji administracyjnej w sprawie przyznania/odmowy nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela.

§ 5.
Czas trwania stażu

  1. Czas trwania stażu dla:
    1) nauczyciela kontraktowego i mianowanego – trwa 2 lata i 9 miesięcy, z zastrzeżeniem pkt. 2.
    2) nauczyciela kontraktowego, który rozpoczyna lub rozpoczął realizację stażu na stopień nauczyciela mianowanego nie wcześniej niż 1 września 2021r. – trwa 1 rok i 9 miesięcy.
    3) nauczyciela, który na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1287) odbył staż̇ na stopień́ nauczyciela kontraktowego w wymiarze 12 miesięcy i który nie rozpoczął stażu na stopień́ nauczyciela mianowanego przed dniem 1 września 2022 r., – trwa 9 miesięcy.
  2. W przypadku zmian w wymiarze stażu realizowanym przez nauczyciela spowodowanych zmianami przepisów prawa, nauczyciel obowiązany jest dostosować oraz dostarczyć niezwłocznie do sekretariatu dostosowaną dokumentację dotycząca stażu
  3. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat od dnia nadania uzyskania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.

§ 6.
Warunek uzyskania awansu

  1. Warunkiem nadania nauczycielowi kolejnych stopni awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, odbycie stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela oraz w przypadku:
    1) nauczyciela kontraktowego – zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną;
    2) nauczyciela mianowanego – uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po dokonaniu analizy dorobku zawodowego nauczyciela i przeprowadzonej rozmowie.
  2. Nauczycielom spełniającym warunki, o których mowa w ust. 1 w drodze decyzji administracyjnej, stopień awansu zawodowego nadaje:
    1) organ prowadzący szkołę – stopień nauczyciela mianowanego;
    2) organ sprawujący nadzór pedagogiczny – stopień nauczyciela dyplomowanego.
  3. Zgodnie z Ustawą Karta Nauczyciela oraz z KPA, organ, do którego został złożony wniosek o nadanie stopnia awansu zawodowego, nie może odmówić wszczęcia postępowania administracyjnego.

§ 7.
Przyjmowanie wniosków o rozpoczęcie stażu

  1. Termin złożenia wniosku o rozpoczęcie stażu:
    1) nauczyciel kontraktowy – dzień rozpoczęcia roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć;
  2. Wniosek, który stanowi załącznik nr 1 do Procedury, wraz z projektem planu rozwoju zawodowego nauczyciel składa w sekretariacie szkoły.
  3. Wnioski wpływające do sekretariatu szkoły po dokonaniu wpisu daty wpływu wpisywane są do szkolnego rejestru wniosków o rozpoczęcie stażu na dany rok szkolny.
  4. Na wniosku nauczyciela nanoszony jest numer porządkowy z rejestru wniosków.
  5. Oryginał wniosku wpinany jest do szkolnej dokumentacji – awans zawodowy.
    § 8.
    Opiekun stażu
  6. Dyrektor Szkoły do 30 września przydziela opiekuna stażu nauczycielowi kontraktowemu odbywającemu staż.
  7. Opiekunem stażu może być nauczyciel mianowany lub dyplomowany.
  8. Opiekun stażu realizuje następujące zadania:
    1) współpracuje z nauczycielem odbywającym staż i wspiera go w procesie wdrażania do pracy w zawodzie, w tym w przypadku nauczyciela stażysty zapoznanie go z dokumentami obowiązującymi w danej szkole, w szczególności z dokumentacją przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej;
    2) współpracuje z nauczycielem odbywającym staż w opracowaniu planu rozwoju zawodowego, w szczególności udziela mu pomocy w doborze właściwych form doskonalenia zawodowego;
    3) wspiera nauczyciela odbywającego staż w realizacji obowiązków zawodowych;
    4) umożliwia nauczycielowi odbywającemu staż obserwowania prowadzonych przez siebie zajęć;
    5) obserwuje zajęcia prowadzone przez nauczyciela odbywającego staż;
    6) dzieli się z nauczycielem odbywającym staż swoją wiedzą i doświadczeniem, w szczególności omawia z nauczycielem zajęcie prowadzone przez siebie oraz przez nauczyciela;
    7) inspiruje i zachęca nauczyciela odbywającego staż do podejmowania wyzwań zawodowych;
    8) doskonali wiedzę i umiejętności w zakresie niezbędnym do pełnienia roli opiekuna stażu;
    9) gromadzi informacje o realizacji przez nauczyciela zadań wynikających z jego planu rozwoju zawodowego oraz efektach prowadzonych przez nauczyciela zajęć;
    10) w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu, przedstawia dyrektorowi szkoły projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu, ze szczególnym uwzględnieniem obserwowanych zajęć prowadzonych przez nauczyciela oraz stopnia zaangażowania w realizację wymagań koniecznych do uzyskania odpowiednio stopnia nauczyciela kontraktowego albo nauczyciela mianowanego.

§ 9.
Plan rozwoju zawodowego

  1. Nauczyciel ubiegający się o stopień nauczyciela dyplomowanego zobowiązany jest do realizacji własnego planu rozwoju zawodowego.
  2. Dyrektor szkoły zatwierdza projekt planu rozwoju zawodowego nauczyciela w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia zajęć lub zwraca go nauczycielowi do poprawy ze wskazaniem, w formie pisemnej, zakresu niezbędnych zmian.
  3. Nauczyciel zobowiązany jest niezwłocznie poprawić projekt planu rozwoju zawodowego zgodnie z zaleceniami dyrektora szkoły i ponownie przedłożyć projekt dyrektorowi. Procedury uzgodnienia w zakresie naniesienia wskazanych poprawek w planie rozwoju zawodowego i jego zatwierdzenia należy dokonać w ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia zajęć.
  4. Nie zatwierdzenie planu rozwoju zawodowego przez dyrektora szkoły lub nie wniesienie niezbędnych zmian w terminie przerywa awans zawodowy.
  5. Konstrukcja planu rozwoju zawodowego powinna uwzględnić wymagania i/lub powinności ustalone w rozporządzeniu w sprawie awansu zawodowego, określone w § 6, § 7 i § 8 rozporządzenia.
  6. W trakcie stażu dopuszczalne jest dokonywanie zmian w planie rozwoju zawodowego, za zgodą dyrektora.
  7. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w czasie trwania stażu dyrektor szkoły może pisemnie zobowiązać nauczyciela do zmiany planu rozwoju zawodowego.
  8. Plan rozwoju powinien być napisany pismem komputerowym, kolejność stron zaznaczona numeracją, pierwsza strona powinna zawierać nazwę szkoły, stopień awansu o który ubiega się nauczyciel, imię i nazwisko opiekuna, czas trwania stażu oraz powinien być podpisany przez nauczyciela.
  9. Plan rozwoju składa się w dwóch egzemplarzach w sekretariacie szkoły. Plan rozwoju zostaje opatrzony datą wpływu. Po jego zatwierdzeniu dyrektor szkoły zwraca jeden egzemplarz opatrzony pieczęcią szkoły i podpisem dyrektora. Drugi egzemplarz pozostaje w dokumentacji szkoły.
  10. Nauczyciel składa Dyrektorowi Szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego w terminie 7 dni od zakończenia stażu.

§ 10.
Zadania dyrektora

  1. Dyrektor zapewnia nauczycielowi odbywającemu staż warunki do:
    1) realizacji obserwacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych oraz innych prowadzonych w szkole, w szczególności zajęć prowadzonych przez nauczyciela tego samego przedmiotu lub rodzaju zajęć w tej samej lub innej szkole;
    2) udziału w formach kształcenia ustawicznego, jeżeli wynika to z zatwierdzonego planu rozwoju zawodowego i potrzeb szkoły;
    3) korzystania z pomocy merytorycznej i metodycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innych placówek i instytucji oświatowych.
  2. W trakcie stażu dyrektor obserwuje i omawia z nauczycielem co najmniej jedne prowadzone przez niego zajęcia.
  3. Do zadań administracyjnych dyrektora związanych z organizacją awansu należy:
    1) zapoznanie z organizacją awansu zawodowego;
    2) zatwierdzenie planu rozwoju zawodowego, po wcześniejszym ewentualnie wezwaniu nauczyciela do jego poprawy, w terminie 30 dni od rozpoczęcia zajęć;
    3) zapoznanie się z projektem oceny dorobku zawodowym nauczyciela za okres stażu opracowanym przez opiekuna stażu – w przypadku nauczyciela kontraktowego;
    4) wystąpienie do Rady Rodziców o wydanie opinii o pracy nauczyciela;
    5) dokonanie w terminie 21 dni od daty złożonego sprawozdania przez nauczyciela oceny jego dorobku zawodowego;
    6) wydania zaświadczenia na potrzeby postępowania egzaminacyjnego/kwalifikacyjnego, zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia.
  4. W ramach nadzoru pedagogicznego dyrektor szkoły prowadzi systematyczne monitorowanie przebiegu stażu i realizacji planu nadzoru pedagogicznego poprzez bezpośrednią obserwację pracy i działań nauczyciela, obserwację zajęć, kontrolę, badania jakości efektów kształcenia, analizę okresowych sprawozdań nauczyciela. Wyniki monitorowania dokumentowane są na kartach monitorowania.
  5. Informacje o stopniu i zakresie monitorowania przebiegu stażu stanowi załącznik nr 4 do Procedury.

§ 11.
Przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego

  1. Nauczyciel kontraktowy składa wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu do organu prowadzącego szkołę.
  2. Nauczyciel mianowany składa wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego w okresie 3 lat od otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu do organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
  3. Postępowania kwalifikacyjne „kwalifikujące” lub wstępne” w sprawie nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela odbywa się poprzez:
    1) kontrolę formalną złożonych dokumentów;
    2) kontrolę merytoryczną spełnienia wymagań.
  4. Właściwy organ nadający stopień awansu zawodowego zobowiązany jest sprawdzić wniosek nauczyciela oraz załączoną dokumentację pod względem formalnym.
  5. W przypadku stwierdzenia braków właściwy organ nadający stopień awansu zawodowego wzywa nauczyciela do ich usunięcia w terminie 14 dni wraz z pouczeniem.
  6. Jeżeli dokumentacja po raz drugi nie jest poprawna pod względem formalnym właściwy organ nadający stopień awansu zawodowego zwraca nauczycielowi dokumentację.

§ 12.
Komisja egzaminacyjna/kwalifikacyjna

Jeżeli dokumentacja dostarczona przez nauczyciela spełnia wymagania formalne, nauczyciel odbył wymagany staż zakończony pozytywną opinią dorobku zawodowego i spełnia niezbędne wymogi kwalifikacyjne właściwy organ nadający stopień awansu zawodowego zarządzeniem powołuje komisję egzaminacyjną lub kwalifikacyjną.
§ 13.
Rozmowa/egzamin

  1. Powołana komisja egzaminacyjna powiadamia nauczyciela, który złożył wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego/egzaminacyjnego, o terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu lub rozmowy, na co najmniej 14 dni przez data posiedzenia komisji.
  2. Nauczyciel przedstawia sprawozdanie z realizacji planu zawodowego oraz odpowiada na pytania członków komisji.
  3. Komisja kwalifikacyjna i egzaminacyjna podejmuje rozstrzygnięcie w obecności co najmniej 2/3 składu swoich członków.
  4. Każdy z członków komisji kwalifikacyjnej/egzaminacyjnej ocenia spełnienie przez nauczyciela wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia awansu zawodowego w punktach według skali od 0 do 10.
  5. Z ich ocen wylicza się średnią arytmetyczną punktów (z tym, że jeśli w komisji zasiadają więcej niż 3 osoby, to oceny skrajne są odrzucane).
  6. Nauczyciel zdaje egzamin przed komisją kwalifikacyjną w przypadku otrzymania z punktów średnią co najmniej 7.
  7. Komisja kwalifikacyjna lub egzaminacyjna wydaje nauczycielowi zaświadczenie odpowiednio o akceptacji lub zdaniu egzaminu.
  8. Z przebiegu posiedzenia komisji zostaje sporządzony protokół.

§ 14.
Dodatkowy staż
Nauczyciel, który nie uzyskał akceptacji lub nie zdał egzaminu odpowiednio przed komisjami, może ponownie złożyć wniosek o podjęcie odpowiednio postępowania egzaminacyjnego lub kwalifikacyjnego po odbyciu, na wniosek nauczyciela i za zgodą Dyrektora Szkoły, dodatkowego stażu w wymiarze 9 miesięcy, z tym że:
1) nauczyciel kontraktowy mogą przystąpić ponownie do rozmowy z komisją kwalifikacyjną lub do egzaminu przed komisją egzaminacyjną tylko jeden raz w danej szkole;
2) nauczyciel mianowany, w przypadku powtórnego nieuzyskania akceptacji, przed kolejnym ubieganiem się o uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej jest obowiązany do odbycia stażu w wymiarze 2 lata i 9 miesięcy.

(NOWY AWANS)
§ 15.
Nauczyciel początkujący

  1. Nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego, zwany dalej „nauczycielem początkującym”, zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze, o którym mowa w ust. 2.
  2. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy.
  3. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, który:
    1) posiada stopień naukowy lub
    2) przed nawiązaniem stosunku pracy w szkole w Rzeczypospolitej Polskiej prowadził zajęcia w szkole za granicą
    – może odbyć przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze 2 lat i 9 miesięcy.
  4. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 3, składa do dyrektora szkoły oświadczenie o wymiarze, w jakim zamierza odbyć przygotowanie do zawodu nauczyciela, nie później niż do zakończenia roku szkolnego w drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela.
  5. Nauczycielowi, który:
    1). przed nawiązaniem stosunku pracy w szkole był nauczycielem akademickim i legitymował się co najmniej 3-letnim okresem pracy w uczelni, lub
    2) w dniu nawiązania po raz pierwszy stosunku pracy w szkole posiadał co najmniej 5-letni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy
    – dyrektor szkoły może wyrazić zgodę na odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela w wymiarze 2 lat i 9 miesięcy.
  6. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 5, może złożyć do dyrektora szkoły wniosek o wyrażenie zgody na odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela w wymiarze, o którym mowa w ust. 4, nie później niż do zakończenia roku szkolnego w drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela.
  7. Do okresów, o których mowa w ust. 2, 3 i 5 wlicza się okresy zatrudnienia w szkole w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami.
  8. Do okresów, o których mowa w ust. 2, 3 i 5 nie wlicza się okresów nieobecności nauczyciela w pracy trwającej nieprzerwanie dłużej niż 30 dni, z wyjątkiem okresów urlopu wypoczynkowego.

§ 16.
Mentor

  1. Nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela dyrektor szkoły przydziela spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych mentora.
  2. Zadaniem mentora, o którym mowa w ust. 1, jest:
    1) wspieranie na bieżąco nauczyciela w procesie wdrażania do pracy w zawodzie, w tym zapoznanie go z dokumentacją przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz innymi dokumentami obowiązującymi w szkole;
    2) udzielanie nauczycielowi pomocy w doborze właściwych form doskonalenia zawodowego;
    3) dzielenie się z nauczycielem wiedzą i doświadczeniem w zakresie niezbędnym do efektywnej realizacji obowiązków nauczyciela;
    4) umożliwienie nauczycielowi obserwowania prowadzonych przez siebie zajęć oraz omawianie z nim tych zajęć;
    5) obserwowanie zajęć prowadzonych przez nauczyciela oraz omawianie ich z tym nauczycielem;
    6) inspirowanie i zachęcanie nauczyciela do podejmowania wyzwań zawodowych.
  3. Mentor jest obowiązany poszerzać swoją wiedzę i doskonalić umiejętności w zakresie niezbędnym do pełnienia funkcji mentora.

§ 17.
Przygotowanie do zawodu nauczyciela

  1. Nauczyciel w trakcie odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, a także dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela:
    1) poznaje organizację, zadania i zasady funkcjonowania szkoły;
    2) prowadzi powierzone mu zajęcia i uczestniczy w pracach związanych z realizacją zadań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych i innych statutowych zadań szkoły wynikających z potrzeb szkoły i środowiska lokalnego;
    3) obserwuje zajęcia prowadzone przez mentora lub innego nauczyciela;
    4) doskonali kompetencje w związku z wykonywanymi obowiązkami, w szczególności w zakresie kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniów szczególnie uzdolnionych;
    5) przeprowadza zajęcia, o których mowa w § 18 ust. 1 i 6;
    6) dokonuje ewaluacji własnej pracy i wykorzystuje jej wyniki do doskonalenia dalszej pracy;
    7) dzieli się wiedzą z innymi nauczycielami w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego.
  2. Dyrektor szkoły zapewnia wsparcie nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela i dodatkowe przygotowanie do zawodu nauczyciela w realizacji jego obowiązków oraz doskonaleniu wiedzy i umiejętności, w szczególności zapewnia nauczycielowi warunki do udziału w formach doskonalenia zawodowego oraz korzystania z pomocy merytorycznej i metodycznej biblioteki pedagogicznej, poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej placówki działającej w systemie oświaty.

§ 18.
Obowiązki nauczyciela początkującego w toku przygotowania do zawodu

  1. W drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, przed dokonaniem oceny pracy, nauczyciel jest obowiązany przeprowadzić zajęcia, w wymiarze co najmniej 1 godziny, w obecności:
    1) dyrektora szkoły;
    2) mentora, o którym mowa w § 16;
    3) doradcy metodycznego albo nauczyciela konsultanta albo przedstawiciela organu sprawującego nadzór pedagogiczny albo nauczyciela dyplomowanego, który naucza tego samego przedmiotu lub prowadzi ten sam rodzaj zajęć w szkole.
  2. O wymiarze zajęć, o których mowa w ust. 1, decyduje dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę potrzeby nauczyciela w zakresie doskonalenia umiejętności praktycznych.
  3. Informację, o której mowa w ust. 2 dyrektor przekazuje nauczycielowi do dnia 30 września.
  4. Osobę, o której mowa w ust. 1 pkt 3, wskazuje dyrektor szkoły.
  5. Po przeprowadzeniu zajęć, o których mowa w ust. 1, osoby obecne podczas przeprowadzania zajęć omawiają je z nauczycielem.
  6. W ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, nauczyciel, który w tym okresie uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy, jest obowiązany przeprowadzić zajęcia, w wymiarze 1 godziny, w obecności komisji powołanej przez dyrektora szkoły, zwanej Komisją Opiniującą.
  7. Komisja pracuje zgodnie z Regulaminem Komisji Opiniującej, stanowiącym załącznik nr 8 do niniejszej procedury.
  8. Po przeprowadzeniu zajęć, o których mowa w ust. 6, nauczyciel otrzymuje od Komisji opinię pozytywną lub negatywną.
  9. W przypadku otrzymania negatywnej opinii, o której mowa w ust. 8, w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania nauczyciel może złożyć do dyrektora szkoły wniosek o ponowne przeprowadzenie zajęć, w wymiarze 1 godziny, w obecności komisji powołanej przez dyrektora szkoły. Przepisy Regulaminu Komisji Opiniującej stosuje się odpowiednio.
  10. Nauczyciel, który uzyskał negatywną opinię, o której mowa w ust. 8, oraz:
    1) nie złożył wniosku, o którym mowa w ust. 9, lub
    2) po przeprowadzeniu zajęć, o których mowa w ust. 9, uzyskał ponownie negatywną opinię
    – odbywa dodatkowe przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze roku i 9 miesięcy. W ostatnim roku odbywania dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela, nauczyciel, który w tym okresie uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy, ponownie przeprowadza zajęcia, w wymiarze 1 godziny, w obecności komisji powołanej przez dyrektora szkoły. Przepisy ust. 6 oraz Regulaminu Komisji Oceniającej stosuje się odpowiednio.
  11. W przypadku nauczycieli, o których mowa w ust. 6 i 10, zajęcia, o których mowa mogą być przeprowadzane w formie wideokonferencji przy wykorzystaniu narzędzi teleinformatycznych umożliwiających przesyłanie dźwięku i obrazu w czasie rzeczywistym.
  12. W przypadku przetwarzania danych osobowych i wizerunku dziecka na zajęciach, o których mowa w ust. 6 i 10 przeprowadzanych w sposób określony w ust. 11, jest wymagana zgoda rodzica dziecka. Zgoda rodzica dziecka na przetwarzanie danych osobowych i wizerunku dziecka zawiera: datę i miejsce udzielenia zgody, cel i zakres udzielonej zgody oraz podpis rodzica potwierdzający udzielenie zgody. W przypadku braku zgody dziecko nie uczestniczy w tych zajęciach.

§ 19.
Warunki nadania stopnia nauczyciela mianowanego
Warunkiem nadania nauczycielowi początkującemu stopnia nauczyciela mianowanego jest:
1) spełnienie wymagań kwalifikacyjnych;
2) odbycie przygotowania do zawodu nauczyciela, a w przypadkach, o których mowa w § 7b – także dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela podczas których nauczyciel doskonali umiejętności praktyczne oraz pogłębia wiedzę teoretyczną niezbędną do wykonywania zawodu nauczyciela;
3) posiadanie co najmniej dobrej oceny pracy uzyskanej w ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, a w przypadkach, o których mowa w § 18 ust.10 oraz § 23 – w ostatnim roku odbywania dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela;
4) uzyskanie pozytywnej opinii o przeprowadzonych zajęciach, o której mowa w § 18 ust. 8;
5) zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną, podczas którego sprawdza się spełnianie przez nauczyciela wymagań dotyczących wiedzy i umiejętności niezbędnych do efektywnego realizowania obowiązków nauczyciela, określonych w § 22,

§ 20.
Komisja egzaminacyjna

  1. Komisja egzaminacyjna, o której mowa w § 19 pkt 5 przeprowadza odpowiednio postępowanie egzaminacyjne na wniosek nauczyciela skierowany do właściwego organu. .
  2. Komisję egzaminacyjną dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela mianowanego powołuje organ prowadzący szkołę.

§ 21.
Wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego

  1. Wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego zawiera:
    1) imię (imiona) i nazwisko, datę urodzenia oraz adres do korespondencji nauczyciela;
    2) miejsce zatrudnienia i zajmowane stanowisko;
    3) podpis nauczyciela.
  2. Do wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego dołącza się oryginały lub kopie dokumentów potwierdzających spełnianie warunków niezbędnych do uzyskania stopnia awansu zawodowego, zgodnie z ust. 3.
  3. Do wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego dołącza się:
    1) kopie dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje zawodowe poświadczone przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem;
    2) zaświadczenie dyrektora szkoły zawierające informację o odbyciu przez nauczyciela przygotowania do zawodu nauczyciela, wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć w okresie odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, wraz ze wskazaniem wszystkich szkół, w których nauczyciel odbywał przygotowanie do zawodu nauczyciela oraz informację o przyczynie ewentualnego skrócenia wymiaru przygotowania do zawodu nauczyciela;
    3) kopię karty oceny pracy zawierającą ocenę, o której mowa w § 18 ust. 10 lub § 23, poświadczoną przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem;
    4) kopię pozytywnej opinii o przeprowadzonych zajęciach, o której mowa § 18 ust. 8, poświadczoną przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem.

§ 22.
Zakres wymagań sprawdzanych przez komisję egzaminacyjną
Zakres wymagań dotyczących wiedzy i umiejętności niezbędnych do efektywnego realizowania obowiązków nauczyciela, których spełnianie jest sprawdzane przez komisję egzaminacyjną podczas egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego, , obejmuje:
1) znajomość przepisów prawa dotyczących organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał przygotowanie do zawodu nauczyciela;
2) umiejętność prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą realizację statutowych zadań szkoły, w szczególności realizację podstawy programowej;
3) umiejętność rozpoznawania potrzeb uczniów i indywidualizowania nauczania;
4) umiejętność stosowania w pracy wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki;
5) znajomość środowiska uczniów oraz umiejętność uwzględniania w swojej pracy problematyki środowiska lokalnego i współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych;
6) umiejętność korzystania w pracy, zwłaszcza w trakcie prowadzonych zajęć, z narzędzi multimedialnych i informatycznych.
§ 23.
Negatywny wynik egzaminu
Jeżeli nauczyciel nie zdał egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego, odbywa dodatkowe przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze roku i 9 miesięcy. W ostatnim roku odbywania dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela, nauczyciel, który w tym okresie uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy, ponownie przeprowadza zajęcia, w wymiarze 1 godziny, w obecności komisji powołanej przez dyrektora szkoły. Przepisy Regulaminu Komisji Opiniującej stosuje się odpowiednio.

§ 24.
Rozwiązanie stosunku pracy

  1. Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony ulega rozwiązaniu, jeżeli w ciągu 6 lat od rozpoczęcia odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela nauczyciel nie uzyskał stopnia nauczyciela mianowanego.
  2. Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem z przyczyn, o których mowa w ust. 2, następuje z końcem roku szkolnego, w którym minął okres, o którym mowa w ust. 2.

§ 25.
Skrócenie okresu przygotowania do zawodu nauczyciela

  1. Wnioski o podjęcie postepowania kwalifikacyjnego na stopień́ nauczyciela kontraktowego złożone i nierozpatrzone przed dniem 1 września 2022 r. pozostawia się̨ bez rozpatrzenia.
  2. Nauczycielom, o których mowa w ust. 1 oraz nauczyciele, którzy rozpoczęli, a nie ukończyli stażu na nauczyciela kontraktowego przed dniem 1 września 2022r. do okresu odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela wlicza się̨ okres dotychczasowego ich zatrudnienia w szkole w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć́ zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami, z wyłączeniem okresów nieobecności nauczyciela w pracy trwających nieprzerwanie dłużej niż̇ 30 dni, z wyjątkiem okresów urlopu wypoczynkowego, z tym że w przypadku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela w wymiarze:
    1) 3 lat i 9 miesięcy, nie może to być okres dłuższy niż 3 lata,
    2) 2 lat i 9 miesięcy – okres wliczany do okresu przygotowania do zawodu nauczyciela nie może być dłuższy niż 2 lata.

§ 26.
Nauczyciel mianowany

  1. Nauczyciel mianowany może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 5 lat i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego.
  2. Nauczyciel mianowany, który:
    1) posiada stopień naukowy lub
    2) przed nawiązaniem stosunku pracy w szkole w Rzeczypospolitej Polskiej prowadził zajęcia w szkole za granicą
    – może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 4 lat i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego.
  3. Nauczyciel, który stopień́ nauczyciela mianowanego uzyskał przed 1 września 2022 r. może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 3 lat i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego.
  4. Do okresów, o których mowa w ust. 1-3 wlicza się okresy zatrudnienia w szkole w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami.
  5. Do okresów, o których mowa w ust. 1-3 nie wlicza się okresów nieobecności nauczyciela w pracy trwającej nieprzerwanie dłużej niż 30 dni, z wyjątkiem okresów urlopu wypoczynkowego.

§ 27.
Warunki nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego

Warunkiem nadania nauczycielowi mianowanemu stopnia nauczyciela dyplomowanego jest:
1) spełnienie wymagań kwalifikacyjnych;
2) przepracowanie w szkole okresu, o którym mowa w § 26;
3) posiadanie co najmniej bardzo dobrej oceny pracy uzyskanej w ostatnim roku pracy przed złożeniem wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego;
4) uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej, która na podstawie dokonanej analizy dorobku zawodowego nauczyciela i przeprowadzonej rozmowy sprawdza spełnianie przez nauczyciela wymagań dotyczących realizowania zadań lub podejmowania działań na rzecz oświaty oraz ich efektów.

§ 28.
Ocena pracy nauczyciela mianowanego

  1. Ocena pracy nauczyciela mianowanego, który zamierza ubiegać się̨ o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego, jest dokonywana na wniosek tego nauczyciela.
  2. Oceny pracy nauczyciela, o którym mowa w ust. 2, dokonuje się̨ za okres ostatnich 3 lat pracy przed dokonaniem tej oceny.
  3. Oceny pracy, o której mowa w ust. 1 dokonuje się zgodnie z Regulaminem Oceny Nauczycieli/Rozporządzeniem.

§ 29.
Komisja kwalifikacyjna

  1. Komisja kwalifikacyjna przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne na wniosek nauczyciela skierowany do właściwego organu, o którym mowa w ust. 2
  2. Komisję kwalifikacyjną dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego powołuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny

§ 30.
Wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego

  1. Wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego zawiera:
    1) imię (imiona) i nazwisko, datę urodzenia oraz adres do korespondencji nauczyciela;
    2) miejsce zatrudnienia i zajmowane stanowisko;
    3) podpis nauczyciela.
  2. Do wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego dołącza się oryginały lub kopie dokumentów potwierdzających spełnianie warunków niezbędnych do uzyskania stopnia awansu zawodowego.
  3. Do wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego dołącza się:
    1) kopie dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje zawodowe i kopię aktu nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego, poświadczone przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem;
    2) zaświadczenie dyrektora szkoły zawierające:
    a) informację o wymiarze zatrudnienia nauczyciela i nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć, w okresie, o którym mowa w § 26, wraz ze wskazaniem wszystkich szkół, w których nauczyciel pracował,
    b) w przypadku nauczyciela spełniającego warunek do skrócenia wymiaru zatrudnienia – także informację o przyczynie skrócenia okresu pracy w szkole;
    3) kopię karty oceny pracy zawierającą ocenę, o której mowa w § 28, poświadczoną przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem;
    4) opis i analizę sposobu realizacji wymagań, o których mowa w § 31, wraz ze wskazaniem w szczególności uzyskanych efektów, podpisane przez nauczyciela czytelnym podpisem; dokument obejmuje nie więcej niż 4 strony w formacie A4.

§ 31.
Zakres wymagań sprawdzanych przez komisję kwalifikacyjną

Zakres wymagań dotyczących realizowania zadań lub podejmowania działań na rzecz oświaty oraz ich efektów, których spełnianie jest sprawdzane przez komisję kwalifikacyjną w postępowaniu kwalifikacyjnym na stopień nauczyciela dyplomowanego obejmuje:
1) doskonalenie warsztatu pracy, w tym w zakresie stosowania technologii informacyjnej i komunikacyjnej, oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności w celu podnoszenia jakości pracy szkoły;
2) umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, w tym przez prowadzenie:
a) zajęć otwartych, w szczególności dla nauczycieli odbywających przygotowanie do zawodu, lub
b) zajęć w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych zajęć dla nauczycieli;
3) umiejętność wykorzystywania w pracy metod aktywizujących ucznia oraz narzędzi multimedialnych i informatycznych sprzyjających procesowi uczenia się;
4) realizację co najmniej jednego z następujących zadań:
a) wykonywanie zadań mentora, opiekuna praktyk pedagogicznych, społecznego kuratora sądowego, egzaminatora okręgowej komisji egzaminacyjnej, rzeczoznawcy do spraw podręczników, konsultanta Centrum Edukacji Artystycznej, wolontariusza wykonującego świadczenia na rzecz stowarzyszenia lub innej organizacji, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły, instruktora harcerstwa lub innych zadań służących podniesieniu jakości pracy szkoły lub wykonywanych na rzecz dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi lub zagrożonych wykluczeniem społecznym,
b) opracowanie i wdrożenie innowacji lub działań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych z oświatą, w tym podejmowanie działań w ramach realizowanego w szkole eksperymentu pedagogicznego,
c) opracowanie podręcznika lub autorskiej pracy z zakresu oświaty lub rozwoju dziecka opublikowanej w czasopiśmie branżowym lub w formie innej zwartej publikacji,
d) prowadzenie cyklicznych zajęć szkoleniowych dla nauczycieli lub rodziców uczniów, o ile nie należą one do obowiązków nauczyciela, w tym z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość,
e) przeprowadzanie i analizowanie badań naukowych z zakresu oświaty, w szczególności związanych ze specyfiką i potrzebami szkoły, oraz wykorzystywanie wyników tych badań do podnoszenia jakości pracy szkoły.

§ 32.
Brak akceptacji komisji kwalifikacyjnej

Nauczyciel, który nie uzyskał akceptacji komisji kwalifikacyjnej, może ponownie złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego po przepracowaniu w szkole co najmniej 9 miesięcy. W przypadku powtórnego nieuzyskania akceptacji komisji kwalifikacyjnej, przed kolejnym ubieganiem się o uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej nauczyciel jest obowiązany do przepracowania w szkole co najmniej 2 lat i 9 miesięcy. Do ustalania okresów pracy w szkole przepisy § 26 ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio.

§ 33.
Wydanie decyzji administracyjnej

  1. Właściwy organ wydaje decyzję administracyjną o nadaniu, lub odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie:
    1) do dnia 31 sierpnia danego roku, jeśli wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego zostanie złożony do dnia 30 czerwca danego roku;
    2) do dnia 31 grudnia danego roku, jeśli wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego zostanie złożony do dnia 31 października danego roku.
  2. Decyzję administracyjną w przedmiocie nadania stopnia awansu zawodowego podpisuje Dyrektor Szkoły.
  3. Akt nadania (decyzja) stopnia awansu zawodowego musi spełniać wymagania określone w art. 107 KPA oraz zawierać w szczególności:
    1) nazwę komisji kwalifikacyjnej/egzaminacyjnej;
    2) numer i datę wydania zaświadczenia o uzyskaniu akceptacji lub zdaniu egzaminy;
    3) stopień awansu zawodowego;
    4) informacje o poziomie wykształcenia nauczyciela.
  4. Decyzję o nadaniu stopnia awansu zawodowego doręcza się nauczycielowi na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Decyzja nie może zostać ogłoszona ustnie.

§ 34.
Odmowa nadania stopnia awansu zawodowego

  1. W przypadku, gdy nauczyciel nie spełnia wymagań określonych do uzyskania awansu stopnia zawodowego, właściwy organ wydaje decyzję o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego.
  2. Do decyzji odmownej stosuje się przepisy art. 107 §1 i 2 KPA.
  3. Organ właściwy do wydania decyzji dołącza uzasadnienie, w którym wskazuje przyczyny negatywnego rozstrzygnięcia decyzji, tj. jakie okoliczności stanęły za odmową nadania stopnia awansu zawodowego.

§ 35.
Odwołanie od decyzji administracyjnej

  1. Nauczycielowi przysługuje prawo odwołania od decyzji administracyjnej o nadaniu awansu zawodowego nauczyciela do organu wyższego stopnia, za pośrednictwem organu niższego stopnia.
  2. Organem wyższego stopnia w stosunku do:
    1) organu prowadzącego szkołę jest organ sprawujący nadzór pedagogiczny;
    2) organu sprawującego nadzór pedagogiczny jest właściwy minister.
  3. W odwołaniu należy zamieścić: imię i nazwisko wnoszącego, adres oraz żądanie.

§ 36.
Postanowienia końcowe

  1. Wprowadzenie zmian do Procedury może nastąpić w trybie właściwym dla jego ustalenia.
  2. W sprawach nieuregulowanych w niniejszej Procedurze mają zastosowanie przepisy powszechnie obowiązujące.

Załączniki do Procedury:

Załącznik nr 1 – Wniosek o rozpoczęcie stażu
Załącznik nr 2 – Wezwanie o dokonanie zmian w planie rozwoju zawodowego
Załącznik nr 3 – Informacja o wyznaczeniu opiekuna stażu
Załącznik nr 4 – Informacje o stopniu i zakresie monitorowania przebiegu stażu
Załącznik nr 5 – Karta monitorowania
Załącznik nr 6 – Zaświadczenie dyrektora
Załącznik nr 7 – Decyzja dyrektora o przedłużeniu stażu
Załącznik nr 8 – Regulamin Komisji Opiniującej
Załącznik nr 9 – Wzór arkusza obserwacji prowadzonej przez Komisję Opiniującą
Załącznik nr 10 – Wzór opinii wydawanej przez Komisję Opiniującą
Załącznik nr 11 – Wyznaczenie mentora
Załącznik nr 12 – Wezwanie do zmian (skrócenie) w planie rozwoju zawodowego
Załącznik nr 13 – Informacja o pozostałym wymiarze zatrudnienia do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego
Załącznik nr 14 – Wyznaczenie liczby godzin otwartych realizowanych w drugim roku przygotowania nauczyciela początkującego
Załącznik nr 15 – Wyznaczenie terminu realizacji zajęć otwartych dla Komisji Opiniującej
Załącznik nr 16 – Powołanie Komisji Opiniującej
Załącznik nr 17 – Zgoda na przetwarzanie wizerunku uczniów w trakcie zajęć otwartych dla Komisji Opiniującej realizowanych zdalnie


(podpis dyrektora)

Załącznik nr 1
do Procedury awansu zawodowego nauczycieli
w Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach


        (miejscowość, data)

     (imię i nazwisko)


(adres do korespondencji)

Pan/i _________
Dyrektor
Szkoły Muzycznej
I stopnia w Dobczycach

Wniosek o rozpoczęcie stażu

Zgodnie z art. 9d ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t. j. Dz. U. z 2021 r.
poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1700, 1730) oraz w związku z ubieganiem się o awans na
stopień nauczyciela mianowanego zwracam się z prośbą o otwarcie stażu z dniem 1 września 20____.

Do wniosku załączam plan rozwoju zawodowego.


(podpis nauczyciela)

Załącznik nr 2
do Procedury awansu zawodowego nauczycieli
w Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach

Wezwanie o dokonanie zmian w planie rozwoju zawodowego


(pieczęć szkoły)
__________________________
(miejscowość, data)

Pan/i:


(imię i nazwisko)



(adres)

Na podstawie §3 ust. 3 i 4 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (t.j. Dz. U. z 2020, poz. 2200) zwracam Pani/a projekt planu rozwoju zawodowego do poprawy. Niezbędne zmiany projektu, które należy wprowadzić dotyczą (wymienić zakres zmian)





Poprawiony projekt planu rozwoju zawodowego należy złożyć w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania niniejszego zawiadomienia, w _______________________________________ .

Pouczam Pana/Panią, że w przypadku niezatwierdzenia przez dyrektora planu rozwoju zawodowego nie odbywa Pan/i stażu na stopień nauczyciela ________________


(podpis dyrektora)

Załącznik nr 3
do Procedury awansu zawodowego nauczycieli
w Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach

__________________

(pieczęć szkoły)
__________________________
(miejscowość, data)

Pan/i:


(imię i nazwisko)



(adres)

Informacja o wyznaczeniu opiekuna stażu

W związku z rozpoczęciem przez Panią/Pana w dniu 1 września 20___ na swój wniosek z dnia _ września 20 stażu na stopień nauczyciela mianowanego, działając na podstawie art. 9c ust. 4 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1700, 1730) przydzielam Pani/Panu opiekuna stażu:
____________, zatrudnionego na stanowisku nauczyciela _________ w _________.


(podpis dyrektora)

Dn. _____ ___________________________________________
(potwierdzenie odbioru przez nauczyciela – podpis)

Do wiadomości:


Załącznik nr 4
do Procedury awansu zawodowego nauczycieli
w Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach

INFORMACJE O STOPNIU I ZAKRESIE MONITOROWANIA PRZEBIEGU STAŻU

Zakres Sposób monitorowania Osoba monitorująca Termin
nauczyciel kontraktowy
Systematyczna realizacja planu rozwoju zawodowego. Kontrola okresowego sprawozdania
z realizacji planu rozwoju zawodowego. dyrektor co pół roku
Umiejętność planowania procesu lekcyjnego. Plany metodyczne. opiekun stażu, dyrektor na bieżąco – 4 w tygodniu
Prowadzenie zajęć z uczniami. Obserwacja zajęć. opiekun stażu raz na kwartał
dyrektor raz na dwa miesiące
Przedsięwzięcia podejmowane przez nauczyciela w ramach realizacji planu. Obserwacja. opiekun stażu dyrektor na bieżąco
nauczyciel mianowany
Systematyczna realizacja planu rozwoju zawodowego. Kontrola okresowego sprawozdania
z realizacji planu rozwoju zawodowego. dyrektor co pół roku
Prowadzenie zajęć z uczniami. Obserwacja zajęć. dyrektor raz na dwa miesiące
Przedsięwzięcia podejmowane przez nauczyciela w ramach realizacji planu rozwoju zawodowego. Obserwacja. dyrektor na bieżąco

Załącznik nr 5
do Procedury awansu zawodowego nauczycieli
w Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach

Karta monitorowania Nr _ /_

Obiekt monitorowania: Awans zawodowy na stopień nauczyciela ____ p. _____
Osoby prowadzące badanie _____– dyrektor, ____ – wicedyrektor
Czas badania _____

I. Informacje ogólne

Data rozpoczęcia stażu

Wymiar czasu pracy
Data złożenia planu rozwoju
Data zatwierdzenia planu rozwoju
Planowany termin zakończenia stażu
Rzeczywisty termin zakończenia stażu wraz
z podstawą jego wydłużenia

Data złożenia sprawozdania

Data złożenia projektu oceny

Wystąpienie do Rady Rodziców

Data oceny dorobku zawodowego

Akt nadania stopnia awansu

II. Plan monitorowania

L.p
Obszar monitorowania
Metoda/ technika
Częstotliwość
Potwierdzenie wykonania
Podpis
Nr zapisu w karcie

III. Uwagi i spostrzeżenia:

L.p Data Opis czynności Uwagi i spostrzeżenia Podpis monitorującego Wydane zalecenia Podpis nauczyciela

IV. Ocena realizacji przebiegu stażu.


V. Uwagi i propozycje na kolejny rok szkolny.


Badanie zakończono: ______________ _______________________
(podpis dyrektora)

Załącznik nr 6
do Procedury awansu zawodowego nauczycieli
w Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach

ZAŚWIADCZENIE DYREKTORA
(w przypadku pracy w kilku szkołach zaświadczenie wydaje każdy dyrektor placówki oddzielnie)


(pieczęć szkoły)
__________________________
(miejscowość, data)

ZAŚWIADCZENIE
Zaświadczam, iż Pan/Pani ___________________________________________________________________
urodzony(a) ___________________ w __________________, odbył(a) staż w wymiarze ______ miesięcy na stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego
w okresie od _ do _________ na stanowisku nauczyciela przedmiotu ___________________________________________________________ w wymiarze _____ etatu.
Obecnie Pan/Pani jest zatrudniony(a) na stanowisku nauczyciela przedmiotu ____________________________________________________________ w wymiarze ____ etatu.
W okresie stażu przebywał(a) nieprzerwanie:
• na zwolnieniach lekarskich od _____ do ___, tj. _ dni;
• na urlopie dla poratowania zdrowia od ______
do ___, tj. _ dni;
• na urlopie macierzyńskim od ______
do ___, tj. _ dni;
• inne nieobecności od ______
do ___, tj. __ dni;

Na postawie akt osobowych stwierdzam, że Pan/Pani __________________, przed rozpoczęciem stażu spełnił(a) wymóg określony w art. 9d ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1700, 1730).

Data zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego nauczyciela

Data złożenia przez nauczyciela sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego
Data otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu
Data otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu odbytego w _______________________ (zmiana miejsca pracy)
(nazwa szkoły lub placówki) Wpisuje dyrektor prowadzący awans


(podpis dyrektora)

Załącznik nr 7
do Procedury awansu zawodowego nauczycieli
w Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach

Decyzja dyrektora o przedłużeniu stażu

__________________

(pieczęć szkoły)
__________________________
(miejscowość, data)

Pan/i:


(imię i nazwisko)



(adres)

W związku z długotrwałą ciągłą nieobecnością dłuższą niż 1 miesiąc, w okresie


zgodnie z art. 9d ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1700, 1730), wydłużam Pani/Panu okres stażu na stopień nauczyciela _______, ustalając ostateczny termin zakończenia stażu na dzień __________________________________.

lub

W związku z długotrwałą ciągłą nieobecnością w okresie


zgodnie z art. 9d ust. 5a ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1700, 1730), wydłużam Pani/Panu okres stażu na stopień nauczyciela ________, ustalając ostateczny termin zakończenia stażu na dzień _________________________________ .

                    ________________________

(podpis dyrektora)

Załącznik nr 8
do Procedury awansu zawodowego nauczycieli
w Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach

Regulamin Komisji Opiniującej

§ 1. W ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, nauczyciel, który w tym okresie uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy, jest obowiązany przeprowadzić zajęcia, w wymiarze 1 godziny, w obecności komisji powołanej przez dyrektora szkoły.
§ 2. Niniejszy regulamin określa skład, zadania oraz tryb pracy komisji o której mowa w § 1, zwanej dalej „komisją”.
§ 3. W skład komisji, o której mowa w § 2 wchodzą:
1) dyrektor szkoły, jako przewodniczący komisji;
2) ekspert z listy ekspertów MEiN, posiadający kwalifikacje z zakresu psychologii lub pedagogiki, w tym pedagogiki specjalnej, albo nauczyciel mianowany lub dyplomowany zatrudniony na stanowisku psychologa, pedagoga lub pedagoga specjalnego, w tej samej lub innej szkole;
3) doradca metodyczny albo nauczyciel-konsultant, albo przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny, albo nauczyciel dyplomowany, który naucza tego samego przedmiotu lub prowadzi ten sam rodzaj zajęć, zatrudniony w tej samej lub innej szkole.
§ 4. Na wniosek nauczyciela w pracach komisji może brać również udział w charakterze obserwatora przedstawiciel związku zawodowego wskazanego w tym wniosku.
§ 5. Komisja po przeprowadzeniu przez nauczyciela zajęć:
1) omawia z nauczycielem te zajęcia, odnosząc się do poprawności merytorycznej zajęć, realizacji celu zajęć oraz umiejętności nauczyciela, w szczególności w zakresie elastycznego reagowania na zmieniającą się sytuację na zajęciach, kultury osobistej oraz komunikacji werbalnej i pozawerbalnej między uczniem a nauczycielem;
2) przeprowadza z nauczycielem rozmowę dotyczącą zastosowanych metod i form pracy oraz indywidualizacji nauczania, w trakcie której nauczyciel wykonuje zadanie wskazane przez komisję z użyciem narzędzi multimedialnych, o ile narzędzia takie nie były wykorzystane w trakcie tych zajęć.
§ 6. Po omówieniu przeprowadzonych zajęć, o których mowa w §5 i przeprowadzeniu rozmowy z nauczycielem komisja wydaje opinię. Opinia może być pozytywna albo negatywna i jest ustalana na podstawie liczby punktów przyznanych przez komisję.
§ 7. Opinia, o której mowa w §6, jest sporządzana na piśmie i zawiera:
1) oznaczenie komisji wydającej opinię;
2) datę wydania opinii;
3) wskazanie podstawy prawnej;
4) datę przeprowadzenia zajęć i ich rodzaj;
5) imię (imiona) i nazwisko oraz datę urodzenia nauczyciela;
6) informację o uzyskanej opinii;
7) informację o liczbie punktów uzyskanych przez nauczyciela;
8) uzasadnienie opinii;
9) pouczenie, czy i w jakim trybie nauczycielowi służy wniosek o ponowne przeprowadzenie zajęć, o którym mowa w ust. 10;
10) imię i nazwisko oraz podpis przewodniczącego komisji.
§ 8. Każdy z członków komisji ocenia przeprowadzone przez nauczyciela zajęcia według kryteriów:
1) poprawność merytoryczna zajęć;
2) poprawność zastosowanych metod i form pracy;
3) indywidualizacja nauczania;
4) realizacja celów zajęć;
5) umiejętności posiadane przez nauczyciela, w szczególności w zakresie elastycznego reagowania na zmieniającą się sytuację na zajęciach, kultury osobistej oraz komunikacji werbalnej i pozawerbalnej między uczniem a nauczycielem.
§ 9. Każdy z członków komisji ocenia przeprowadzone przez nauczyciela zajęcia przyznając punkty według skali od 0 do 10, zgodnie ze wzorem arkusza obserwacji, który stanowi załącznik nr 9 do Procedury awansu zawodowego nauczycieli w Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach.
§ 10. Na podstawie liczby punktów przyznanych przez członków komisji, jej przewodniczący oblicza średnią arytmetyczną punktów.
§ 11. Komisja podejmuje rozstrzygnięcia w obecności co najmniej 2/3 składu swoich członków.
§ 12. Nauczyciel otrzymuje pozytywną opinię o przeprowadzonych zajęciach, jeżeli średnia arytmetyczna uzyskanych punktów wynosi co najmniej 5.
§ 13. W terminie 14 dni od dnia otrzymania negatywnej opinii nauczyciel może złożyć do dyrektora szkoły wniosek o ponowne przeprowadzenie zajęć, w wymiarze 1 godziny, w obecności komisji powołanej przez dyrektora szkoły. Przepisy § 3 – 12 stosuje się odpowiednio.
§ 14. Nauczyciel, który uzyskał negatywną opinię, oraz:
1) nie złożył wniosku, o którym mowa w § 13, lub
2) po przeprowadzeniu zajęć, o których mowa w § 13, uzyskał ponownie negatywną opinię
– odbywa dodatkowe przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze roku i 9 miesięcy. W ostatnim roku odbywania dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela, nauczyciel, który w tym okresie uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy, ponownie przeprowadza zajęcia, w wymiarze 1 godziny, w obecności komisji powołanej przez dyrektora szkoły. Przepisy § 3 – 12 stosuje się odpowiednio.
§ 15. Wzór opinii o przeprowadzonych zajęciach załącznik nr 10 do Procedury awansu zawodowego nauczycieli w Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach

Załącznik nr 9
do Procedury awansu zawodowego nauczycieli
w Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach


             (pieczęć szkoły)

OPINIA CZŁONKA KOMISJI OPINIUJĄCEJ
NA TEMAT ZAJĘĆ PROWADZONYCH PRZEZ NAUCZYIELA STAŻYSTĘ

Imię i nazwisko nauczyciela _______________________________________________________
Imię i nazwisko członka Komisji _______________________________________________________
Data prowadzenia zajęć _______________________________________________________
Temat zajęć _______________________________________________________
Oddział/Grupa _______________________________________________________

PRZEBIEG ZAJĘĆ








OCENA KRYTERIÓW
(0 – 10 pkt)
KRYTERIUM OCENA
1) poprawność merytoryczna zajęć;
2) poprawność zastosowanych metod i form pracy;
3) indywidualizacja nauczania;
4) realizacja celów zajęć;
5) umiejętności posiadane przez nauczyciela, w szczególności w zakresie elastycznego reagowania na zmieniającą się sytuację na zajęciach, kultury osobistej oraz komunikacji werbalnej i pozawerbalnej między uczniem a nauczycielem.
ŁĄCZNIE

___________________________________ ___________________________________
(data i miejsce wydania opinii) (podpis członka Komisji Opiniującej)

Załącznik nr 10
do Procedury awansu zawodowego nauczycieli
w Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach

WZÓR

OPINIA
O PRZEPROWADZONYCH ZAJĘCIACH

Na podstawie art. 9fa ust. 8 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1700, 1730) komisja powołana przez dyrektora___________________________________________________________________________________
(nazwa szkoły, w której powołano komisję)

wydaje opinię _________________________________1) o przeprowadzonych przez Pana/Panią


        (imię/imiona i nazwisko) 

urodzonego(-ną) w dniu ___________________________________________________________ r.
(data urodzenia)
zajęciach _____________________________________________________________________________,
(rodzaj zajęć)
które odbyły się w dniu________________________________________________________________________ r.
(data przeprowadzenia zajęć)

Otrzymał(a) Pan/Pani ________________________________________________________________________2)

Uzasadnienie

















W przypadku negatywnej opinii o przeprowadzonych zajęciach, o których mowa w art. 9fa ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia – Karta Nauczyciela, może Pan/Pani złożyć wniosek do dyrektora szkoły o ponowne przeprowadzenie zajęć w wymiarze 1 godziny, w obecności komisji powołanej przez dyrektora szkoły, w terminie 14 dni od dnia otrzymania negatywnej opinii.3)

                                                                                   Przewodniczący komisji 

                                                                      _______________________________________           _______________________________
             (data wydania opinii)                                                                                   (imię i nazwisko
                                                                                                                          oraz podpis przewodniczącego komisji)

Załącznik nr 11
do Procedury awansu zawodowego nauczycieli
w Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach


           (pieczęć szkoły)
    ______________________________________ 

(miejscowość, data)

Pan/i:


(imię i nazwisko)



(adres)

Informacja o przydzieleniu mentora

W związku z odbywaniem przez Panią/Pana od dnia _ 20 przygotowania do zawodu nauczyciela ______________, działając na podstawie art. 9ca ust. 11 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1700, 1730) przydzielam Pani/Panu mentora:
____________________________, zatrudnionego na stanowisku nauczyciela _________ w _________.


(podpis dyrektora)

Dn. _____
___________________________________________
(potwierdzenie odbioru przez nauczyciela – podpis)

Do wiadomości:


Załącznik nr 12
do Procedury awansu zawodowego nauczycieli
w Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach

Wezwanie o dokonanie zmian w planie rozwoju zawodowego


(pieczęć szkoły)
__________________________
(miejscowość, data)

Pan/i:


(imię i nazwisko)



(adres)

Na podstawie art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz.1730) informuję, że Pani/Pana staż na stopień nauczyciela mianowanego uległ skróceniu o rok.

Nowy termin zakończenia stażu to ___________________________

W związku z powyższym wzywam Panią/Pana do dokonania poprawy planu rozwoju polegającej na dostosowaniu go do nowego terminu zakończenia.

Poprawiony projekt planu rozwoju zawodowego należy złożyć w terminie do _/ dni roboczych od dnia otrzymania niniejszego zawiadomienia, w ________________________________________ .

Pouczam Pana/Panią, że w przypadku niezatwierdzenia przez dyrektora planu rozwoju zawodowego nie odbywa Pan/i stażu na stopień nauczyciela mianowanego.


(podpis dyrektora)

Załącznik nr 13
do Procedury awansu zawodowego nauczycieli
w Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach

INFORMACJA


(pieczęć szkoły)
__________________________
(miejscowość, data)

Pan/i:


(imię i nazwisko)



(adres)

Informuję, że na podstawie art. 9 Ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 1730), staż pracy nauczycieli stażystów, którzy przed dniem nie uzyskali stopnia nauczyciela kontaktowego uległ przerwaniu, a wymiar zrealizowanego stażu wlicza się do wymiaru zatrudnienia niezbędnego do uzyskania stopnia nauczyciela mianowananego.

W obliczu wprowadzonych zmian przepisów, na poczet okresu zatrudnienia wymaganego do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego, zaliczony został Pani/Panu okres ____________ miesięcy, zatem pozostały wymagany okres zatrudnienia do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego wynosi ___________ lat i ___________ miesięcy.

             (podpis dyrektora)


Załącznik nr 14
do Procedury awansu zawodowego nauczycieli
w Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach

INFORMACJA


(pieczęć szkoły)
__________________________
(miejscowość, data)

Pan/i:


(imię i nazwisko)



(adres)

Na podstawie art. 9fa. 2 ustawy z dnia z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1730) wyznaczam Pani/Panu następującą wymiar godzin zajęć, o których mowa w art. 9fa. 1, tj. zajęć w obecności:

Ilość godzin Osoba
Dyrektor
Mentor
Doradca metodyczny albo nauczyciel konsultant albo przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny albo nauczyciel dyplomowany który naucza tego samego przedmiotu lub prowadzi ten sam rodzaj zajęć

Pouczam Pana/Panią, że realizacja ww. zajęć jest zgodnie z art. 9fa. 1 ustawy z dnia z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1730) warunkiem koniecznym wymaganym przed dokonaniem oceny pracy w drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela.


              (podpis dyrektora)

Załącznik nr 15
do Procedury awansu zawodowego nauczycieli
w Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach

INFORMACJA


(pieczęć szkoły)
__________________________
(miejscowość, data)

Pan/i:


(imię i nazwisko)



(adres)

Na podstawie art. 9fa. 5 ustawy z dnia z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1730) wyznaczam Pani/Panu następujący termin zajęć, o których mowa w art. 9fa. 5, tj. zajęć prowadzonych w obecności Komisji Opiniującej, w składzie:

1) dyrektora szkoły, jako przewodniczącego komisji;
2) eksperta z listy ekspertów, posiadającego kwalifikacje z zakresu psychologii lub pedagogiki, w tym pedagogiki specjalnej, albo nauczyciela mianowany lub dyplomowanego zatrudnionego na stanowisku psychologa, pedagoga lub pedagoga specjalnego, w tej samej lub innej szkole;
3) doradcy metodycznego albo nauczyciela-konsultanta, albo przedstawiciela organu sprawującego nadzór pedagogiczny, albo nauczyciela dyplomowany, który naucza tego samego przedmiotu lub prowadzi ten sam rodzaj zajęć, zatrudnionego w tej samej lub innej szkole.


(data)

• Pouczam Pana/Panią, że na Pani/Pana wniosek w pracach komisji, może brać również udział w charakterze obserwatora przedstawiciel związku zawodowego wskazanego w tym wniosku.
• Pouczam Pana/Panią również, że realizacja ww. zajęć jest zgodnie z art. 9fa. 5 ustawy z dnia z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1730) warunkiem koniecznym wymaganym w ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela.


(podpis dyrektora)

Załącznik nr 16
do Procedury awansu zawodowego nauczycieli
w Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach

INFORMACJA


(pieczęć szkoły)
__________________________
(miejscowość, data)

Działając na podstawie art. 9fa. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1730) powołuję Komisję Opiniującą, celem której jest przeprowadzenie obserwacji zajęć prowadzonych przez nauczyciela początkującego w ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu, zgodnie z art. 9fa. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1730).

Skład Komisji Opiniującej:

Przewodniczący – (dyrektor) ………………………………………
Członek – …………………………………………………………………….
Członek – …………………………………………………………………….
Komisja Opiniująca prowadzi i dokumentuje swoje działania zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1730) oraz Regulaminu Komisji Opiniującej, stanowiącego załącznik nr 8 do Procedury Awansu Zawodowego.


(podpis dyrektora)

Załącznik nr 17
do Procedury awansu zawodowego nauczycieli
w Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach

ZGODA RODZICA (OPIEKUNA)
NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

Ja niżej podpisany(a):
_________________________ (imię i nazwisko rodzica / opiekuna prawnego małoletniego), zamieszkały(a) ______________________________________________________
(adres zamieszkania), oświadczam, że posiadam nieograniczoną władzę rodzicielską jako ojciec/matka/opiekun prawny małoletniej / małoletniego _________________ (imię/ imiona i nazwisko dziecka) oraz niniejszym zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku wyrażam zgodę na przetwarzanie przez ______________ (nazwa Administratora) danych osobowych małoletniego / małoletniej ____________ (imię i nazwisko) obejmujących: imię i nazwisko, klasę, wizerunek (uzupełnić zgodnie z potrzebami) w celu przeprowadzenia zajęć ___ (nazwa) w dniu ______ przez nauczyciela przygotowującego się do zawodu nauczyciela p. ___________ w formie wideokonferencji przy wykorzystaniu narzędzi teleinformatycznych umożliwiających przesyłanie dźwięku i obrazu w czasie rzeczywistym: (wybrać właściwe)
• przed komisją składającą się z:
o dyrektora szkoły
o eksperta z listy ekspertów, posiadający kwalifikacje z zakresu ………………..
o doradcy metodycznego albo nauczyciela-konsultanta, albo przedstawiciela organu sprawującego nadzór pedagogiczny, albo nauczyciela dyplomowanego, który naucza tego samego przedmiotu lub prowadzi ten sam rodzaj zajęć zatrudniony w tej samej lub innej szkole
o opcjonalnie – przedstawiciela związku zawodowego – jeśli wskazany przez nauczyciela.

Udzielona zgoda może być przez Panią/Pana przed rozpoczęciem zajęć ww. cofnięta.

__________________________ _______________
(własnoręczny podpis) (miejscowość, data)

Ponadto oświadczam, że:

  1. Podaję dane osobowe małoletniego dobrowolnie.
  2. Zapoznałem się z klauzulą informacyjną dołączoną do formularza zgody.

__________________________ _______________
(własnoręczny podpis) (miejscowość, data)

KLAUZULA INFORMACYJNA
Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (4.5.2016 L 119/38 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL)
informuję, że:

  1. Administratorem Pani/Pana rodzica/ małoletniego danych osobowych jest ______ (nazwa szkoły) z siedzibą w , przy ul. _____, tel.: _, mail: __.
  2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w ______________możliwy jest pod adresem email (adres email): ________________.
  3. Dane osobowe małoletniego będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a ogólnego rozporządzenie j/w o ochronie danych w celu przeprowadzenia zajęć , o których mowa w art. 9 ca ust. 1, 5, 10, 11 i 13 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1700, 1730) przez nauczyciela przygotowującego się do zawodu nauczyciela w formie wideokonferencji przy wykorzystaniu narzędzi teleinformatycznych umożliwiających przesyłanie dźwięku i obrazu w czasie rzeczywistym na podstawie art. 9ca ust. 14 ww. ustawy.
  4. Dane osobowe małoletniego przechowywane będą przez okresy określone
    w Jednolitym Rzeczowym Wykazie Akt, zatwierdzonym przez Państwowe Archiwum
    w Krakowie
  5. Posiada Pan/i prawo do: żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Odbiorcami danych będą osoby uczestnicy – obserwatorzy zajęć: (wskazać właściwe)
    1) dyrektor szkoły,
    2) ekspert z listy ekspertów, posiadającego kwalifikacje z zakresu ………………
    3) doradca metodyczny albo nauczyciel-konsultant, albo przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny, albo nauczyciel dyplomowany, który naucza tego samego przedmiotu lub prowadzi ten sam rodzaj zajęć zatrudniony w tej samej lub innej szkole
    4) opcjonalnie – przedstawiciel związku zawodowego – jeśli wskazany przez nauczyciela (przy obserwacji zajęć przez komisję)
  7. Dane osobowe nie będą przekazywane poza obszar Europejski Obszar Gospodarczy oraz zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji lub profilowaniu danych.
  8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych.
  9. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest dobrowolna, a w przypadku braku zgody małoletni nie będzie uczestniczył w zajęciach wskazanych w punkcie 1.

Dodatkowe pisma

Informacja o wydłużeniu okresu zatrudnienia
wymaganego do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego

__________________

(pieczęć szkoły)
__________________________
(miejscowość, data)

Pan/i:


(imię i nazwisko)



(adres)

W związku z uzyskaniem przez Panią/Pana negatywnej opinii Komisji Oceniającej na temat zajęć prowadzonych przez Panią/Pana w dniu ………………., zgodnie z art. 9fa. ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1730) odbywa Pani/Pan dodatkowe przygotowanie do zwodu nauczyciela, to znaczy wydłużeniu o 1 rok i 9 miesięcy ulega okres zatrudnienia wymagany do uzyskania przez Panią/Pana stopnia nauczyciela mianowanego, ustalając ostateczny termin zakończenia ww. okresu na dzień __________________________________.

lub

W związku z niezdaniem przez Panią/Pana w dniu ………………. egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego przed komisją egzaminacyjną w ………………………, zgodnie z art. 9g. ust. 7b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1730) odbywa Pani/Pan dodatkowe przygotowanie do zwodu nauczyciela, to znaczy wydłużeniu o 1 rok i 9 miesięcy ulega okres zatrudnienia wymagany do uzyskania przez Panią/Pana stopnia nauczyciela mianowanego, ustalając ostateczny termin zakończenia ww. okresu na dzień __________________________________.

                    ________________________

(podpis dyrektora)

Wzory ocen dorobku zawodowego


             (pieczęć szkoły)

OCENA DOROBKU ZAWODOWEGO
nauczyciela kontraktowego za okres stażu na stopień nauczyciela mianowanego

Imię i nazwisko nauczyciela _____________________________________________________________

Miejsce zatrudnienia _________________________________________________________________________


(nazwa i adres szkoły)

Wymiar zatrudnienia i zajmowane stanowisko ____________________________________________


Data rozpoczęcia stażu ______________________ Data zakończenia stażu __________
Data złożenia sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego ____________________
Data przedstawienia opinii rady rodziców __________________________________________________
Data złożenia projektu oceny przez opiekuna stażu ________________________________________
Imię i nazwisko opiekuna stażu ______________________________________________________________

Działając na podstawie art. 9c ust. 5a i ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1730) po zapoznaniu się z projektem oceny dorobku zawodowego opracowanym przez opiekuna stażu i po zasięgnięciu opinii rady rodziców

ustalam

Pani/Panu* ___________________________________________________________________
(imię i nazwisko nauczyciela)

pozytywną ocenę dorobku zawodowego za okres stażu.

UZASADNIENIE











POUCZENIE

Od niniejszej oceny dorobku zawodowego służy Pani/Panu* odwołanie do: ___________________________________________________________________________________________________


(pełna nazwa i adres organu sprawującego nadzór pedagogiczny)

w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania.

___________________________________ ___________________________________
(data i miejsce wydania oceny) (podpis i pieczęć dyrektora szkoły)

Potwierdzenie odbioru oceny dorobku zawodowego


                        (data i podpis nauczyciela)

*niepotrzebne skreślić


             (pieczęć szkoły)

OCENA DOROBKU ZAWODOWEGO
nauczyciela mianowanego za okres stażu na stopień dyplomowanego

Imię i nazwisko nauczyciela _____________________________________________________________

Miejsce zatrudnienia _________________________________________________________________________


(nazwa i adres szkoły)

Wymiar zatrudnienia i zajmowane stanowisko ____________________________________________


Data rozpoczęcia stażu ______________________ Data zakończenia stażu __________
Data złożenia sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego ____________________
Data przedstawienia opinii rady rodziców __________________________________________________

Działając na podstawie art. 9c ust. 5a i ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022 r. poz. 935, 1116, 1730) po zasięgnięciu opinii rady rodziców

ustalam

Pani/Panu* ………………………………………………………………………………..
(imię i nazwisko nauczyciela)

pozytywną ocenę dorobku zawodowego za okres stażu.

UZASADNIENIE











POUCZENIE

Od niniejszej oceny dorobku zawodowego służy Pani/Panu* odwołanie do ___________________________________________________________________________________________________


(pełna nazwa i adres organu sprawującego nadzór pedagogiczny)

w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania.

___________________________________ ___________________________________
(data i miejsce wydania oceny) (podpis i pieczęć dyrektora szkoły)

Potwierdzenie odbioru oceny dorobku zawodowego


                        (data i podpis nauczyciela)

*niepotrzebne skreślić

Harmonogram działań związanych z awansem zawodowym nauczyciela
(STARY AWANS)

 Nauczyciel kontraktowy  Nauczyciel mianowany 

DŁUGOŚĆ TRWANIA STAŻU 1 rok i 9 miesięcy lub 2 lata i 9 miesięcy lub 9 miesięcy 2 lata i 9 miesięcy
TERMIN ZŁOŻENIA WNIOSKU
O ROZPOCZĘCIE STAŻU Dzień rozpoczęcia roku szkolnego, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć. Dzień rozpoczęcia roku szkolnego, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć.
TERMIN PRZEDSTAWIENIA PLANU
ROZWOJU ZAWODOWEGO Projekt planu rozwoju zawodowego wraz z wnioskiem o rozpoczęcie stażu, tj. w dniu rozpoczęcia roku szkolnego – nie później niż w terminie 20 dni od dnia rozpoczęcia zajęć w szkole. Projekt planu rozwoju zawodowego wraz z wnioskiem o rozpoczęcie stażu, tj. w dniu rozpoczęcia roku szkolnego – nie później niż w terminie 20 dni od dnia rozpoczęcia zajęć w szkole.
WYZNACZENIE OPIEKUNA STAŻU Do 30 września. Nie dotyczy.
ZATWIERDZENIE PLANU ROZWOJU
ZAWODOWEGO PRZEZ DYREKTORA
SZKOŁY W ciągu 30 dni kalendarzowych od dnia rozpoczęcia roku szkolnego. W ciągu 30 dni kalendarzowych od dnia rozpoczęcia roku szkolnego.
PRZEDSTAWIENIE SPRAWOZDANIA Z
REALIZACJI PLANU ROZWOJU
ZAWODOWEGO W ciągu 7 dni od dnia zakończenia stażu. W ciągu 7 dni od dnia zakończenia stażu.
PRZEDSTAWIENIE PROJEKTU OCENY DOROBKU ZAWODOWYM NAUCZYCIELA
OPIEKUNA STAŻU W ciągu 7 dni od zakończenia stażu przez nauczyciela.
Projekt oceny szczególnie uwzględnia obserwowane zajęcia prowadzone przez nauczyciela oraz stopień zaangażowania w realizację wymagań koniecznych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego. Nie dotyczy.
OCENA DOROBKU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA PRZEZ DYREKTORA SZKOŁY W ciągu 21 dni od dnia złożenia sprawozdania. Ocena uwzględnia stopień realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela.
Ocena dorobku zawodowego nauczyciela może być pozytywna lub negatywna. Ocena jest sporządzana
na piśmie i zawiera uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania. W ciągu 21 dni od dnia złożenia sprawozdania. Ocena uwzględnia stopień realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela.
W PRZYPADKU NEGATYWNEJ OCENY DOROBKU ZAWODOWEGO PRZEZ DYREKTORA, NAUCZYCIELOWI SŁUŻY ODWOŁANIE Nauczciel może złożyć odwołanie do organu sprawującego nadzór pedagogiczny w terminie 14 dni od dnia otrzymania oceny dorobku. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny rozpatruje odwołanie w terminie 21 dni. Ocena dorobku zawodowego nauczyciela ustalona przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny jest ostateczna. Nauczciel może złożyć odwołanie do organu sprawującego nadzór pedagogiczny w terminie 14 dni od dnia otrzymania oceny dorobku. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny rozpatruje odwołanie w terminie 21 dni. Ocena dorobku zawodowego nauczyciela ustalona przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny jest ostateczna.
ZŁOŻENIE WNIOSKU
O ROZPOCZĘCIE POSTĘPOWANIA
KWALIFIKACYJNEGO
LUB EGZAMINACYJNEGO W roku kalendarzowym uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu, do 30 czerwca lub 31 października. W okresie 3 lat od dnia otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego, do 30 czerwca lub 31 października.
ORGAN NADAJĄCY WYŻSZY STOPIEŃ
AWANSU ZAWODOWEGO ORGAN PROWADZĄCY – Gmina Dobczyce ORGAN SPRAWUJĄCY NADZÓR PEDAGOGICZNY – Centrum Edukacji Artystycznej

Nasi partnerzy i sponsorzy
Skip to content