Koncert „Chopin w Dobczycach.”

18.03.2010 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

Inauguracja Roku Chopinowskiego odbyła się 17 marca 2010r.  w auli Zespołu Szkół im. Witolda Wyspiańskiego w Dobczycach.

Koncert pt: „ Chopin w Dobczycach” przygotowała dyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia w Dobczycach – Monika Gubała, która przywitała zgromadzonych licznie gości słowami: „Proszę Państwa dzisiejszy koncert jest przede wszystkim preludium Roku Chopinowskiego, ale też pretekstem do rozmów o instrumentach i dzieleniem się radościami Szkoły Muzycznej. Dzisiejszy koncert to rozmowy przy muzyce o pasji tworzenia, entuzjazmie do uczenia, miłości do muzyki, modzie na sukces.”
Monika Gubała poinformowała zebranych o ostatnim sukcesie szkoły, jakim było uzyskanie 84 punktów w programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co oznaczało uzyskanie dotacji na zakup instrumentów: fortepian, pianino 2 oboje.
„Udało nam się uzyskać dotację, mimo iż szkoła działa dopiero do 1 września 2009 r. – podkreślała dyrektor Gubała”
Gmina wzbogaci się o te instrumenty już w tym roku i w ramach obchodów Jubileuszu 700 – lecia Królewskiego Miasta Dobczyce zostanie zorganizowany koncert plenerowy z muzyką Fryderyka Chopina. Pierwszy w gminie fortepian służyć będzie zatem całej społeczności lokalnej. Od września natomiast zostanie otwarta, jako jedyna w powiecie myślenickim, klasa oboju.
Szkoła wzbogaciła się już o saksofon, który przekazało Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych  ISPINA. Instrument  służyć będzie Konradowi Zabdyrowi, uczniowi który reprezentować będzie w tym roku szkołę na konkursach muzycznych.
Wyrazem wdzięczności dla członków stowarzyszenia była wiązanka kwiatów i muzyczne podziękowania w wykonaniu mistrza i uczniów.

Podczas koncertu zaprezentowano: Walc cis-moll – Fryderyk Chopin w wykonaniu Leokadii Sochackiej, Menuet – Leopold Mozart w wykonaniu Igi Piechowskiej, „Preludium” – E. Tetzel w wykonaniu Emilii Selwy, Le petite berger (Mały pastuszek) – C. Debussy i Gabriel’s Oboe – E. Morricone w wykonaniu Konrada Miki /obój/ oraz Leokadii Sochackiej /fortepian/, Aria – Eugene Bozza w wykonaniu Łukasza Nędzy /saksofon/ i Leokadii  Sochackiej, J. Kolasiński „Mała Suita” Preludium, Kujawiak, Oryl w wykonaniu trio saksofonowe: Aleksandra Baran, Aleksandra Sitarz, Konrad Zabdyr, na koniec wystąpił zespół dziecięcy  „ Do, re, mi” z piosenką „Słonie grają jazz”.

„Muzyka wyraża wszystko, co nie może być wypowiedziane, ale o czym nie można milczeć”, słowami Victora Hugo, Monika Gubała zakończyła koncert, dziękując za obecność i wsparcie dla szkoły.