Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

02.09.2009 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

{phocagallery view=category|categoryid=7|imageid=120|float=left}

„Dobra szkoła to przede wszystkim mądra szkoła.
Niechaj w pracy (…) wszyscy zaangażowani w nią ludzie (…)
poczują się związani najpiękniejszym zadaniem
– zadaniem cierpliwego i pełnego spokojnej mądrości
ukazywania dojrzewającym ludziom,
jak być człowiekiem naprawdę …”

Te słowa Jana Pawła II stały się mottem i celem pracy dyrekcji i pedagogów Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach, która 1 września 2009 r. po raz pierwszy świętowała rozpoczęcie roku szkolnego.
W tym niezwykłym i jakże ważnym dla gminy Dobczyce i jej mieszkańców dniu, uczestniczyło wielu zacnych gości, których Dyrektor szkoły muzycznej powitała słowami ”w tej sali znaleźli się ludzie wrażliwi na piękno muzyki, którzy podobnie czują. Spotkanie takich ludzi na różnych ścieżkach naszego życia jest wielkim szczęściem.”

Swoją obecnością na rozpoczęciu roku szkolnego zaszczycili zebranych Ks. Infułat Jerzy Bryła, który jest opiekunem duchowym szkoły, Senator Stanisław Bisztyga, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Lidia Skrzyniarz, prof. Bogusław Grzybek z częścią reprezentacyjną Chóru ORGANUM, burmistrz Paweł Machnicki, Tadeusz Bochnia – Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dobczycach, dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych w gminie.

„Szczególnie pragnę powitać uczniów szkoły i ich rodziców oraz pedagogów” – powiedziała Monika Gubała.
Rangę spotkania podkreślił występ części reprezentacyjnej Chóry ORGANUM, pod kierownictwem prof. Bogusława Grzybka. „Jestem pod wrażeniem dzisiejszego dnia. Jest chwila niezwykła, 70 lat temu działy się w Polsce rzeczy straszne, dziś w Dobczycach rodzi się coś dobrego” – powiedział prof. Grzybek i dał znak chórowi, który odśpiewał  „Bogurodzicę”.
Ks. Infułat Jerzy Bryła podkreślił w swoim przemówieniu jak ważne jest dzisiejsze wydarzenie, ważne dlatego, że w Dobczycach powstaje nowa placówka kulturalna. Wspólnie z zebranymi odmówił modlitwę „Pod Twoją obronę…” prosząc, aby nauka pod opieką Matki Bożej dała w wspaniałe owoce.

Historię formalnej części powstania szkoły muzycznej przedstawił Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Bochnia, który odczytał uchwałę Rady Miejskiej w Dobczycach w sprawie utworzenia szkoły muzycznej. „Uchwała została podjęte jednogłośnie, gdyż burmistrz bardzo łatwo przekonał nas do słuszności tej inicjatywy” – podkreślał.
Na koniec przemówienia, Tadeusz Bochnia zacytował słowa Goethego „Gdzie usłyszysz śpiew, tam idź, Tam dobre serca mają, Źli ludzie nigdy nie śpiewają”.
„Mam nadzieję, że za rok spotkamy się tu, aby usłyszeć czego przez rok nauczyły się dzieci i mam nadzieję, że wszyscy zaniemówimy z wrażenia”
– żartował Senator Stanisław Bisztyga.

Obecna na otwarciu Lidia Skrzyniarz – wizytator Centrum Edukacji Artystycznej,  podziękowała Radzie Miejskiej i władzom, którzy podjęli trud stworzenia szkoły muzycznej, która nie jest przecież szkoła obowiązkową.
Zwróciła się również do rodziców: „Serdecznie gratuluję Państwu, bo Państwo wybrali te władze, a one zdecydowały o powstaniu tej szkoły”.
Kończąc oficjalną część spotkania Zastępca Burmistrza Paweł Machnicki zauważył, że na sali zrodziła się miła rodzinna atmosfera. „Powiem zatem od serca – jestem szczęśliwy! Jestem szczęśliwy dlatego, ze spełniło się nasze marzenie, które rodziło się wiele lat temu. Pierwsze pomysły utworzenia szkoły pojawiały się przecież już w roku 98” – podzielił się z zebranymi burmistrz.
Podkreślił, że szkoła będzie w sposób szczególny edukować utalentowane dzieci, ale będzie też promieniować na całe nasze społeczeństwo i podziękował wszystkim w imieniu Burmistrza Marcina Pawlaka, który był wielkim orędownikiem powstania szkoły muzycznej w Dobczycach.

„Proszę Państwa, świat staje się piękniejszy w wymiarach muzyki, zatem zapraszam teraz do wysłuchania krótkiego koncertu w wykonaniu pedagogów Szkoły Muzycznej w Dobczycach” – zaprosiła zebranych na koncert Monika Gubała.
W koncercie zaprezentowali się: Trio Małgorzata Brzózka – Mika – flet, Magdalena Siudyszewska – skrzypce, Monika Gubała – wiolonczela, następnie solowy koncert na trąbce dał Paweł Durowski, na gitarze zagrał Łukasz Dobrowolski. Kolejny utwór zagrało trio Karolina Szymbara – skrzypce, Magdalena Siudyszewska – skrzypce, Monika Gubała – wiolonczela. Na koniec dla zebranych zagrali Tomasz Polak – klarnet i Konrad Ligas – akordeon.

Galeria zdjęć z inauguracji roku szkolnego:

{phocagallery view=categories|imagecategories=1|imagecategoriessize=4|hidecategories=1,2}